Kwiecień w DDPS nr 1

Kwiecień w DDPS nr 1 na Potulickiej zaczęliśmy imprezą urodzinową jednej z naszych podopiecznych Pani Doroty. Nie zabrakło życzeń pełnych wzruszeń, pysznego tortu i tańców. Dobry humor towarzyszył nam przez cały dzień, w końcu urodziny były 1 kwietnia!

W Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt odwiedziliśmy Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie, do którego zawieźliśmy własnoręcznie uszyte legowiska oraz karmę. Psiaki i kociaki skradły nasze serca i nie jednego byśmy ze sobą wzięli.

Nasz Dom gościł w kwietniu szczególnie przez nas umiłowane Panie:

  • Cecylię Judek wielką znawczynię literatury, bibliotekarkę, sekretarza naukowego Książnicy Pomorskiej. Poprowadziła u nas niezwykle ciekawy wykład na temat poety Władysława Syrokomli.
  • Ludmiłę Kopycińską, która była wieloletnim pracownikiem Portu Szczecin-Świnoujście, a obecnie pracuje jako przewodnik miejski. Pani Ludmiła to pasjonatka Szczecina i historii polskiej gospodarki morskiej oraz szkolnictwa morskiego. Tym razem opowiadała nam z wielką pasją i zaangażowaniem o ciekawych i mało znanych faktach oraz ciekawostkach dotyczących infrastruktury naszego miasta.

Następnie przygotowywaliśmy się do Świąt wielkanocnych. Każdą wolną chwilę poświęcaliśmy na arteterapię, ergoterapię, a tematami przewodnimi były różnego rodzaju wytwory oraz dekoracje wielkanocne.

Święta Wielkanocne w Naszym Domu, to czas w którym mogliśmy spotkać się niemal ze wszystkimi Podopiecznymi. Przy stole z tradycyjnymi dla Wielkanocy potrawami zasiedli także zaproszeni goście.

Ostatnie dwa tygodnie kwietnia upłynęły nam na prelekcjach, przypominaniu oraz upamiętnianiu ważnych dla nas dat. Poruszaliśmy m.in. takie tematy jak:

„Jak powinniśmy przygotować się do konfliktu zbrojnego”, w Międzynarodowy Dzień Kreatywności i Innowacji tworzyliśmy wspólnie z podopiecznymi collage. Użyliśmy do tego różnych technik i wyobraźni, tematem przewodnim było: „ Nie bój się być kreatywnym. Uwolnij emocje!”.

22 kwietnia w Dzień Ziemi rozmawialiśmy o tym jak ważna jest troska o środowisko, naszą planetę- dom. Prezentacja na ten temat uświadomiła nam jeszcze bardziej cel tegorocznych obchodów: „Inwestujmy w naszą planetę”.

Następna data o której należy pamiętać i która zapisała się na czarnej karcie historii to 26 kwietnia. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu. Został ustanowiony aby uczcić pamięć wszystkich ludzi, którzy ponieśli śmierć      w wyniku tej niewyobrażalnej tragedii.

Nie zabrakło również zajęć ruchowych, rehabilitacji indywidualnej, zajęć z terapii zajęciowej  usprawniających pamięć, logiczne myślenie, uwagę i koncentrację, a także zajęć manualnych poprawiających koordynację wzrokowo- ruchową. Natomiast cotygodniowe zajęcia z muzykoterapii, za sprawą dźwięków akordeonu usprawniały naszym podopiecznym uwagę słuchową, wyzwoliły pozytywne emocje i wprawiły w dobry nastrój.