Lipiec w DDPS na Potulickiej

Miesiące letnie takie jak lipiec czy sierpień, to czas urlopów naszych pracowników, ale mimo to, tempa w DDPS nr 1 nie zwalniamy. Staramy się cały czas dostosowywać  zajęcia naszym podopiecznym, tak by czuli się u nas dobrze. Zachowujemy ciągłość różnego rodzaju zajęć i ćwiczeń terapeutycznych oraz fizjoterapeutycznych.

Lipiec zaczął się u nas Rejsem po Odrze, na którym wraz z podopiecznymi cieszyliśmy oczy pięknymi widokami. Jak sami mówią Szczecin to miasto portowe, które warto podziwiać nie tylko od strony lądu. Świętowaliśmy także imieniny niezwykle pogodnej i utalentowanej tanecznie Pani Halinki.

Są takie dni czy święta w kalendarzu, które chętnie celebrujemy bo nie ma nic piękniejszego niż szczery uśmiech na twarzy z nutką zaskoczenia. Wierzcie nam Państwo czasem nie jest łatwo wywołać pozytywne emocje na twarzy osoby, która codziennie zmaga się ze swoją chorobą. Chętnie ujęliśmy w naszym kalendarzu imprez Światowy Dzień Pocałunków, co prawda zaplanowaliśmy tego dnia gimnastykę mimiczną twarzy, ale wierzcie nam Państwo nawet bez całowania wyszło zabawnie i wywołało pozytywne reakcje.

Bardzo lubimy również „słodkie dni” takie jak Światowy Dzień Czekolady. Ta słodkość ma swoich miłośników w każdym wieku, nie ma takiego co by oparł się jej urokowi. Nawet Ci, którzy nie lubią słodyczy, bądź uważają z ich jedzeniem ze względu na chorobę, zrobią wyjątek tego dnia dla czekolady… dlatego delektowaliśmy się czekoladowo- owocowym fondue.

Priorytetem dla nas jest oczywiście zdrowie naszych podopiecznych dlatego każdego dnia staramy się również dbać o zdrowie fizyczne naszych podopiecznych. Co miesiąc więc próbują swoich sił w różnych konkurencjach sportowych na świeżym powietrzu, nad którymi czuwa nasza fizjoterapeutka Malwina. Wszelkie ćwiczenia ogólnorozwojowe doskonale wpływają również na ich pozytywne zachowania i budowanie relacji międzyludzkich.

Kolejnym stałym punktem realizowanym u nas jest Dzień Urody, nad którym czuwa terapeutka zajęciowa oraz  kosmetyczka Karolina, która tego dnia ma ręce pełne roboty, bo zarówno panie jak i panowie chętnie poddają się zabiegom pielęgnacyjnym.

W połowie lipca wspólnie z Podopiecznymi z Dziennych Domów Pomocy Społecznej spotkaliśmy się na „Lipcowym grillu na Romera”. Spotkanie bardzo nam się podobało, nie zabrakło również wspólnych konkursów. Mogliśmy zmierzyć się w konkurencjach sportowych, a także wykazać się i sprawdzić swoją wiedzę muzyczną w “Jaka to melodia?”.

15 lipca to Dzień bez Telefonu Komórkowego. Wszyscy wiemy, że w ogólnym rozrachunku telefony komórkowe ułatwiają codzienne życie, w każdej chwili możemy skontaktować się z kim tylko chcemy. Czasami jednak warto świadomie zrezygnować na chwilę nawet z tych największych dobrodziejstw codzienności. Tego dnia zaplanowaliśmy dla naszych Podopiecznych powrót do czasów w których królowały listy i papeteria. Zamiast wzięcia do ręki telefonu i wybrania numeru osoby z którą chętnie nasi Podopieczni by porozmawiali i opowiedzieli co u nich słychać, do ręki wzięli długopisy i pisali listy.

Oprócz samej idei, celem który nam przyświecał było usprawnianie u Podopiecznych ważnych funkcji takich jak: pamięć wzrokowo- ruchowa, motoryka mała, chwyt pęsetkowy. Następuje poprawa koordynacji wzrokowo- ruchowej, koncentracji, skupienia uwagi, nastroju i samopoczucia oraz wzrost samooceny.

Nasz Dom ponadto gościł w lipcu szczególnie przez nas umiłowaną Panią Cecylię Judek wielką znawczynię literatury, bibliotekarkę, sekretarza naukowego Książnicy Pomorskiej. Ze względu na to, że rok 2022 jest Rokiem Romantyzmu Polskiego nie mogliśmy odmówić sobie wysłuchania niezwykle ciekawego wykładu na temat poety J. Słowackiego pt: ”Królom równy”.

Następną ważna datą w lipcowym potulickim kalendarzu był dzień 22 lipca- Międzynarodowy Dzień Szachów.  Tego dnia nasz mistrz szachowy p. Zbyszek Rutka tłumaczył zasady gry w szachy, a później odbyły się mini rozgrywki szachowe.

Zajęcia terapeutyczne w DDPS nr 1 dostosowywane są do problemów, potrzeb i możliwości naszych podopiecznych dlatego m.in. wprowadziliśmy Dzień Wewnętrznego Spokoju, a także dzień pt. „Trenuj pamięć z Potulicką”.

W Dzień Wewnętrznego Spokoju podstawą zajęć jest Trening autogenny Schulza, neuromięśniowa technika relaksacyjna do zastosowań terapeutycznych oraz prewencyjnych na co dzień. Trening ten pozwala wykształcić umiejętność odczuwania stanu bierności i rozluźnienia mięśni, koncentracji na organizmie i sterowania organizmem natomiast uruchomienie wyobraźni i przywoływanie przyjemnych chwil z życia sprzyja odprężeniu umysłu i wprawia w dobry nastrój.

Światowy Dzień Mózgu, który ma swoje święto w lipcu, to doskonała okazja by przypomnieć naszym Podopiecznym o ogromnym wpływie mózgu na funkcjonowanie, zachowanie, myślenie i jakość życia. Dlatego wprowadzając  „Trenuj pamięć z Potulicką” kładziemy szczególny tego dnia nacisk na ćwiczenia sprawności umysłowej.

Końcówka lipca była dla naszych podopiecznych intensywna, a to za sprawą spaceru po najciekawszych miejscach w Szczecinie, takich jak: Zamek Książąt Pomorskich, Filharmonia, Wały Chrobrego oraz wyczekiwanej od początku miesiąca wycieczki autokarowej do Nowego Warpna, która odbyła się 27 lipca.

Takie atrakcje szczególnie są umiłowane przez naszych Podopiecznych ponieważ oprócz możliwości spotkania się z innymi podopiecznymi Dziennych Domów, to pokusa odwiedzenia zapomnianych już miejsc, bądź w ogóle poznania danego miejsca jest bardzo silna i ciekawa. Tym razem swoje tajemnice odkryło przed nami właśnie Nowe Warpno. Okazało się nawet, że niektórzy z naszych podopiecznych tam właśnie się urodzili bądź mieszkali w czasach młodości. Odbyliśmy też bardzo ciekawą rozmowę z Ks. Proboszczem Karolem Wilczyńskim, który specjalnie dla nas w tamtejszym kościele opowiedział o jego historii.

Tymi tajemnicami nasi Podopieczni mogli podzielić się na zorganizowanym dzień później „Rodzinnym grillu na Potulickiej” na który zostały zaproszone rodziny naszych podopiecznych, przyjaciele oraz pozostali bliscy naszych podopiecznych. Nie zabrakło oczywiście muzyki, dobrego jedzenia przygotowanego przez nasz kobiecy zespół kucharzy oraz sportowych konkurencji z nagrodami, w których brali udział Podopieczni i ich bliscy.