„Październik na Potulickiej”

Wraz z nadejściem października do naszego Domu wkroczyła również piękna jesień. Nasi Podopieczni poddając się jesiennemu nastrojowi chętnie uczestniczyli nie tylko w zajęciach, które dla nich przygotowaliśmy ale także w dekorowaniu naszego Domu. Ten miesiąc oprócz darów w postaci kasztanów, liści o pięknych barwach czy grzybów ma również kilka ważnych dla Seniorów dat, które staraliśmy się wspólnie z nimi celebrować. A co dokładnie działo się w DDPS nr 1? Zacznijmy więc od początku.

“Żyjemy w czasach, kiedy dzieci i dziadkowie są często daleko od siebie… Dlatego w czasach “porwanych więzi” Filharmonia wychodzi naprzeciw potrzebom społecznym i umożliwia wspólne cieszenie się muzyką przez najmłodszych i najstarszych…” Tymi słowami Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprosiła na salę kameralną naszych seniorów oraz dzieci, aby mieli szansę razem przeżywać muzykę graną na żywo przez sekcję perkusyjną Filharmonii. To międzypokoleniowe spotkanie pt. ”Donuta przedstawia” na długo pozostanie w pamięci naszych Seniorów.

4 października gościliśmy uwielbianą przez naszych podopiecznych panią Ludmiłę Kopycińską, która (jak zawsze w ciekawy sposób) opowiadała nam o niezwykłej postaci- Danucie Kobylińskiej- Walas ps. „Żaba” – Kapitan w spódnicy, pierwsza w Polsce kobieta kapitan żeglugi wielkiej. Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania z panią Ludmiłą i jej niesamowitymi morskimi opowieściami…

W tym miesiącu nie mogło zabraknąć treningu autogennego Schulza, ćwiczeń oddechowych, relaksacyjnych, rozgrywek w Bingo, potyczek z gramatyką i ortografią, biblioterapii oraz Dnia Urody. Te zajęcia z uwagi na bardzo duże zainteresowanie przez naszych Podopiecznych zagościły u nas na stałe 🙂

W październiku nie mogło również zabraknąć wyczekiwanej przez naszych Podopiecznych wycieczki na grzyby.  Czas spędzony w otoczeniu przyrody był dla wszystkich niezwykle relaksujący i wprawiający w bardzo dobry nastrój, który widoczny był na 90-tych urodzinach pani Jadwigi, podczas których nie zabrakło oczywiście pysznego tortu, tańców, śpiewu, a także wzruszających życzeń.

Dwa dni później w znakomitych nastrojach nasi Podopieczni witali gości specjalnych- młodzież z Islandii oraz Litwy, chórzystów, którzy na zaproszenie ZUT gościli w Szczecinie. „Muzyka koi i raduje” z takim hasłem i śpiewem na ustach młodzież zaprezentowała przepiękne utwory oraz tańce. Był to dla wszystkich niezwykle spędzony czas.

Pierwszą połowę października Potulicka zakończyła „jajecznie”, a to dlatego że 14-go października oprócz Dnia Edukacji Narodowej obchodziliśmy również Światowy Dzień Jaja. Tego dnia złożyliśmy naszym kochanym emerytowanym nauczycielkom- seniorkom serdeczne życzenia oraz poznaliśmy historię jaja nie tylko od strony prozdrowotnej, ale także od strony mocy magicznych, które były przypisywane jajkom. Natomiast w Dzień Poczty Polskiej przypominaliśmy sobie historię powstania poczty oraz jak na przestrzeni wieków zmieniała się. Między wykładami sprawniejsze ręce naszych seniorek szyły na specjalne zamówienie Skarpetkowe małpki Many Mornings z Fundacji Dr Clown, które trafią niebawem do dzieci by rozweselać je w czasie powrotu do zdrowia. Cieszymy się, że mogliśmy w tej szlachetnej akcji wziąć udział.

W kolejnych dniach w naszym Domu było intensywnie, wesoło, tanecznie i świątecznie! Albowiem nasi kochani seniorzy obchodzili swoje święto- Dzień Seniora! Zanim jednak zaczęliśmy świętowanie, odwiedziła nas pani Cecylia Judek z Archiwum Państwowego. Jak zawsze w ciekawy sposób opowiedziała nam tym razem o polskiej poetce i powieściopisarce mieszkającej w Szczecinie Ninie Rydzewskiej. Mało kto wie, że rok przed śmiercią p. Nina Rydzewska otrzymała Nagrodę Literacką Szczecina, a nazwiskiem Rydzewskiej nazwano ulicę w Szczecinie. Pochowana została na Cmentarzu Centralnym w naszym mieście.

19 października nasi seniorzy bawili się na Dniu Seniora na Romera. Było uroczyście, tanecznie, konkursowo, smacznie i bardzo wesoło. Takie dni jak Dzień Seniora jest zawsze przez nas wyczekiwany. Oprócz dobrej zabawy jest to okazja do pielęgnowania więzi międzypokoleniowych, walki z dyskryminacją osób starszych, równego udziału w życiu kulturalnym, pokazania także, że mimo wieku osoby starsze mają wiele energii i chęci do działania.

Jeszcze nasi seniorzy nie zdążyli ochłonąć po tańcach na Romera, a na drugi dzień czekała na nich na Potulickiej kolejna niespodzianka! Z pięknymi uśmiechami na twarzach i życzeniami przyszły do nas przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 3 Pentliczek w Szczecinie. Łezki wzruszeń zakręciły się w oczach zarówno podopiecznych, jak i personelu.  Dzieci zaprezentowały piosenki, tańce oraz złożyły naszym seniorom przepiękne życzenia wręczając każdemu seniorowi zrobiony przez siebie upominek.

Niezmiennie kontynuujemy program Świadomy Senior „ Co nas trapi?”, który polega na prelekcjach na tematy sugerowane przez naszych Podopiecznych. W tym miesiącu pojawił się temat: „Sen i bezsenność u seniora”.

W ostatni tydzień października  świętowaliśmy Światowy Dzień Makaronu. Podczas zajęć z arteterapii Podopieczni uruchomili wyobraźnię i stworzyli makaronowe dzieła sztuki! Natomiast podczas “Gimnastyki Umysłu Seniora” rozwiązywali zadania stymulujące funkcje językowe i pozostałe procesy poznawcze. Mimo, że niektóre zadania sprawiają trudność i wymagają intensywniejszego skupienia, to Podopieczni bardzo lubią spędzać czas na tego typu wysiłku.

Niezwykle wyczekiwanym również dniem był 27 października. Na zaproszenie Dyrekcji oraz uczniów ze Szkoły Salezjańskiej nasi Seniorzy spędzili urocze chwile na zorganizowanym spotkaniu zatytułowanym „Jesienny wieczór”. Obejrzeli przepiękne występy utalentowanej młodzieży, wysłuchali grane i śpiewane przez uczniów utwory. Na koniec wszyscy razem bawiliśmy się na parkiecie. Jak zawsze uczniowie oraz Dyrekcja cudownie się wszystkimi zaopiekowali.

W ostatni październikowy piątek nasi Podopieczni wybrali się do kina Pionier na film dokumentalny o niezwykle utalentowanej aktorce, modelce Annie Przybylskiej, która odeszła zbyt wcześnie.

Październik był miesiącem niezwykle intensywnym, obfitującym w różne wydarzenia. Z niecierpliwością czekamy na to co przyniesie Potulickiej kolejny miesiąc. Do zobaczenia wkrótce!