Za nami już 2019 rok. Wspominamy go z łezką w oku, ale z radością patrzymy na nowy rok. Nowy rok zaczęliśmy od naszych osobistych wspomnień dotyczących przeżytych balów noworocznych, zabaw i porównywaliśmy je z tymi, które odbywają się teraz, i doszliśmy do wniosku, że…dawniej było lepiej 😉

            Choć na zewnątrz temperatura nie jest zbyt zachęcająca do spacerowania to jednak postanowiliśmy przeciwstawić się tej pogodowej chandrze i wychodziliśmy z Ośrodka. Spacer to aktywność fizyczna, ale my na tym nie zaprzestajemy, dodatkowo zawsze podczas spacerów gimnastykujemy się i pokazujemy, że zima na nie straszna.

            Nie wszyscy wychodzą z nami na spacery, ale wszyscy w tym samym czasie ćwiczą 😉 A dla urozmaicenia aktywizacji Podopiecznych od czasu do czasu w Ośrodku odbywają się różnego rodzaju rozgrywki sportowe.

            W styczniu odwiedziliśmy szczecińskie muzeum Dialogu Przełomy. Podopieczni powrócili do swoich lat młodości, oglądając wystawy związane z powojenną historią Polski i Szczecina. To była prawdziwa, nostalgiczna podróż. Widzieliśmy krótkie filmy z życia szczecinian z lat 70tych, 80tych, z funkcjonujących wtedy zakładów produkcyjnych, z podpisania porozumień sierpniowych i wiele innych.

            Na początku stycznia pojechaliśmy do DPS przy ul. Romera na wspólne kolędowanie. Natomiast pod koniec miesiąca odwiedziliśmy Dzienny Dom przy ul. Sciegiennego. Nasze wyjazdy są dla nas formą integracji społecznej. Nie skupiamy się tylko na swojej grupie Podopiecznych, ale chcemy mieć poczucie, że jesteśmy potrzebni i możemy angażować się w życie naszej lokalnej społeczności.

            Styczeń to także wyjątkowy miesiąc dla starszych osób. Obchodzimy wtedy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Otrzymaliśmy w tym roku wspaniałe upominki od zaprzyjaźnionych z nami przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 14.

            Oprócz regularnych ćwiczeń fizycznych, staramy się również uatrakcyjniać pobyt w naszym Ośrodku poprzez zajęcia terapeutyczne czy ćwiczenia procesów poznawczych. Za każdym razem coś nowego, interesującego, zabawnego i coś co pozwala rozruszać nasze szare komórki 😉

            Jak co miesiąc odwiedza nasz Gość specjalny, tym razem było ich więcej. Odwiedzili nas studenci szkoły policealnej, którzy uczą się, żeby w przyszłości móc pracować jako terapeuci zajęciowi. Zaproponowali nam bardzo ciekawe formy zajęć, które na pewno wykorzystamy w przyszłości. Atmosfera była niesamowita. Wspaniali ludzie, pełni energii, pomysłów i uśmiechu. Trzymamy za nich kciuki, żeby zdali wszystkie egzaminy!

            Zwieńczeniem stycznia był bal karnawałowy. Zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa. Przygrywał nam Pan Janusz, na stołach mieliśmy iście imprezowe przysmaki, na twarzach maski karnawałowe, humory nam dopisały, a nasza energia, mogłaby zasilić całe osiedle J Mało tego…dołączyły do naszej drużyny dwie nowe osoby: Pan Mirosław i Pani Teresa. Przywitaliśmy ich hucznie i było widać, że szybko się zasymilowali.

            Tańcem wkroczyliśmy w nowy rok i w takim rytmie zamierzamy przez niego przejść. Tym bardziej, że zimą taniec jest idealny, żeby się rozgrzać 😉