Honory dla Generała, czyli Delegacja Naszego Domu na wielkiej i niezwykle wzruszającej oraz patriotycznej uroczystości nadania Gimnazjum nr 27 w Szczecinie sztandaru patrona szkoły
8 maja br. w Naszej Kawiarence Domowej Mieszkańcy spotkali się, aby uczcić 120 urodziny Generała Brygady Stanisława Franciszka Sosabowskiego (1892 – 1967). Życie Generała i Jego żołnierska kariera przenikały się w niezwykły sposób. Na ogólną biografię zbyt mało tu miejsca. Tylko informacje sygnalne. W roku 1930 Jego przełożony, generał Kutrzeba pisał o Nim:” (…) oficer o szerokiej wiedzy ogólnej, szczególnie w dziedzinie gospodarczo – ekonomicznej w zastosowaniu obrony Kraju. Duży temperament i stanowczość. Inteligencja rozległa, Pracuje szybko i wydajnie. (…) Lubi samodzielność i odpowiedzialność. Bardzo skrupulatny i gospodarny w sprawach finansowych. Zdrowy i wysportowany. Wybitny oficer”. Po wybuchu II wojny światowej brał udział w obronie Warszawy aż do kapitulacji. Potem Francja-był jednym z pierwszych oficerów polskich przybyłych z okupacji niemieckiej i sowieckiej. Dowodził ewakuacją naszych żołnierzy do Wielkiej Brytanii w 1940 roku. Jest twórcą powstałej w roku 1941 Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej, której przeznaczeniem była walka w Polsce. We wrześniu 1942 roku brytyjskie War Office zatwierdziło stan etatowy Brygady ze 179 oficerami i 2644 podoficerami i szeregowcami. Brytyjczycy niezwykle, wręcz entuzjastycznie oceniali polskich desantowców. Za wszelką cenę chcieli ich pozyskać z wraz doskonałym dowódcą . Niestety, wymuszono włączenie 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod dowództwo Sprzymierzonych. Dla Generała głównym celem budowania tej formacji było hasło:” Najkrótsza droga”- do Polski!. Zachowanie samodzielności. Zaplanowana na 8 września 1944 roku operacja „ Market Garden” pod wpływem Sosabowskiego była dwukrotnie przekładana. Rozpoczęła się 14 września 1944 roku. Zakończyła się 26 września 1944 roku poważnymi stratami Sprzymierzonych. Tylko znakomitemu dowodzeniu Generała Sosabowskiego i świetnemu przygotowaniu Jego żołnierzy można zawdzięczać ograniczenie strat. Brytyjscy politycy i wojskowi okazali wyjątkowy i wyrafinowany brak obiektywizmu i wdzięczności obciążając winą Polaków i ich dowódcę, zaś sami dekorując się orderami.
Dodać należy, że Generał Stanisław Franciszek Sosabowski podczas wspomnianej akcji militarnej wraz ze swoimi spadochroniarzami lądował w Holandii i brał udział w najkrwawszych walkach pod Arnhem w trakcie największej w historii operacji powietrznodesantowej. Za ten heroiczny czyn Dowódca i jego żołnierze zyskali niezwykłą wdzięczność Holendrów trwającą do dzisiaj. Bardzo wiele o życiu i perypetiach, sukcesach i dramatach Generała Mieszkańcy Naszego Domu dowiedzieli się ze znakomitego, wielokrotnie nagradzanego filmu” Honor Generała” autorstwa znakomitej szczecińskiej dziennikarki, Pani Joanny Pieciukiewicz, która walnie przyczyniła się do uznania przez Senat RP września 2012 roku miesiącem Generała Brygady, Stanisława Franciszka Sosabowskiego. Już wiemy, że Panią redaktor będziemy gościć niedługo w naszej Kawiarence Domowej na spotkaniu z cyklu „ Gość w Domu”. Pani Joanna Pieciukiewicz była, jak się dowiedzieliśmy, duchem sprawczym, najpierw w 2010 roku, nadania imienia Generała Gimnazjum nr 27 mieszczącego się przy ulicy Stanisława Mikołajczyka 20 w Szczecinie, a teraz nadania sztandaru Generała Sosabowskiego tejże szkole. Uroczystość była niezwykle wzruszająca i podniosła. Wiele znamienitych pocztów sztandarowych, weteranów, kombatantów, harcerzy…Wojsko Polskie w całej swej krasie, a także młodzi ludzie w mundurach Szarych Szeregów, Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej, broń i pojazdy z różnych okresów historii. Przekazanie sztandaru zapamiętamy na długo. Ceremonia wspaniała. Młodzi ludzie z Gimnazjum 27 tak jak my byli wzruszeni, a to dobrze wróży zdrowemu patriotyzmowi następnych polskich pokoleń. Przemówienie Pani Dyrektor Gimnazjum, Pani Senator, Pani redaktor Joanny Pieciukiewicz…Następnie lokalnych polityków… Była ekipa szczecińskiej TV, dziennikarze prasowi, redaktor Grzegorz Gibas z (Polskiego) Radia Szczecin….Po wielu podniosłych i zwyczajnie pięknych zdarzeniach uczniowie Gimnazjum przedstawili montaż słowno – muzyczny odpowiadający uroczystości. My, delegacja DPS „ Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej” przy ulicy Eugeniusza Romera 21-29 wpisaliśmy się do Księgi Pamiątkowej Gimnazjum nr 27, którego patronem jest Generał Stanisław Franciszek Sosabowski. W skład delegacji Domu wchodzili: Pani Franciszka Balczerowska, Pani Mirosława Nasarzewska, Pani Aniela Wiśniewska i Pan Witold Czarnecki oraz instruktor k – o: L. Galicki. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że dane nam było brać udział w tej wspaniałej uroczystości. Mamy nadzieję, że Sekretariat Domu( Pani Marika) zilustruje ten tekst większą niż zwykle ilością zdjęć, Które wykonaliśmy. Bo takie zdarzenia zasługują na fotoreportaż. I to obszerny. Bo zarejestrowaliśmy polskiej historii ożywienie i chwałę.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!