„Listopadowa Potulicka”
Jak co miesiąc nasi podopieczni uczestniczyli w treningu autogennym Schulza, ćwiczeniach oddechowych, relaksacyjnych, rozgrywkach w Bingo, potyczkach z gramatyką i ortografią. Kontynuowaliśmy wspólne czytanie „Pana Tadeusza”, poprzez różnego rodzaju zajęcia usprawnialiśmy pamięć poznawczą, ćwiczyliśmy motorykę małą i dużą oraz koordynację wzrokowo- ruchową. Te zajęcia zagościły u nas na stałe z uwagi na bardzo duże zainteresowanie przez naszych Podopiecznych.
Nie zabrakło również akcentów muzycznych, tj. poniedziałkowej muzykoterapii z p. Januszem i jego akordeonem.
13 listopada w Operze na Zamku odbył się koncert z okazji 90. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara „Kilar – muzyka filmowa” pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka, na który udała się grupa naszych seniorów wraz z p. opiekunką. Koncert poprowadził publicysta i krytyk filmowy Tomasz Raczek. Był to niezwykły koncert i wieczór.
15 listopada gościliśmy dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Liwena” było to niezwykle emocjonujące spotkanie z okazji Dnia Niepodległości, które niedawno obchodziliśmy. Dzieci zaprezentowały swoje taneczne oraz recytatorsko- wokalne umiejętności. Później wspólnie z naszymi seniorami wykonali piękne prace- drzewa którym przyświecała cudowna idea. Drzewo łączące pokolenia, liście wykonane z serduszek i podpisane imionami dzieci oraz seniorów. No i najważniejszy symbol pośrodku drzewa- biało czerwone serce jako symbol naszego kraju…
Międzynarodowy Dzień Tolerancji, to święto obchodzone 16 listopada również na Potulickiej. Rozmawialiśmy o tym czym w dzisiejszych czasach jest tolerancja, a czym akceptacja i gdzie w tym wszystkim jest człowiek -jego wolność słowa i wiary.
Kolejne dni minęły naszym Podopiecznym na graniu w ulubioną grę Bingo, a także usprawnianiu sfery fizycznej oraz psychicznej. W miedzy czasie niektórzy zaczęli przygotowywać ozdoby świąteczne, które będą nie tylko zdobić nasz dom, ale trafią także na zbliżające się bożonarodzeniowe kiermasze.
18- ty listopada był Dniem Sportu na Potulickiej. Seniorzy zmagali się z konkurencjami sportowymi przygotowanymi przez naszą fizjoterapeutkę.
Następne dni były również intensywne i pełne różnego rodzaju wydarzeń takich jak: „Godziny słyszenia”- oferta Miejskiej Biblioteki Publicznej ProMedica wspierająca osoby z dysfunkcją słuchu. Podczas spotkania nasi podopieczni mogli dowiedzieć się jak dbać o słuch, wysłuchać prelekcji, a także uczestniczyć w diagnostyce słuchu.
22 listopada w Katedrze św. Jakuba Seniorzy wysłuchali koncertu organowego, a także zostali oprowadzeni przez przewodnika po katedrze, z którym następnie wjechali na szczyt.
W „Dzień Kredki” terapeutka opowiedziała naszym podopiecznym o historii kredek, a następnie na zajęciach z arteterapii za pomocą kredek pobudzała ich wyobraźnię.
25 listopada mieliśmy przyjemność na zaproszenie pani Agaty Rybaczuk Dyrektor Domu Pomocy Społecznej na Broniewskiego, obejrzeć przedstawienie teatralne pt : „Teatralne śledztwo. Historia Nanuny.” W przedstawieniu wzięli udział mieszkańcy Domu, którzy pokazali niezwykły talent aktorski mimo swoich osobistych zmagań m.in. z chorobą Alzheimera. Podążaliśmy razem z nimi tropem Nanuny w świat zamknięty w pudełku pełnym widokówek.
Listopad zakończyliśmy z naszymi seniorami spotkaniem Andrzejkowym podczas którego nie zabrakło oczywiście lania wosku, dobrej muzyki oraz przemiłej atmosfery i pysznego poczęstunku, a dzień później obejrzeliśmy transmisję Fundacji TV Puls Pod Dębem pt.: „Samotność wśród osób 65+ i jak sobie z nią radzić?”. Transmisję na żywo udostępniliśmy naszym podopiecznym z nowego laptopa przekazanego nam przez Fundację w projekcie „Sieć Pokoleń – bezpieczny Senior online”.