Grudzień zaczęliśmy z przytupem, najpierw wzmocniliśmy nasze organizmy szczepiąc się przeciw grypie, co jest bardzo ważne dla osób starszych, których układ odpornościowy nie jest już taki silny jak kiedyś.

Ale My wzmacniamy nasze ciała również poprzez codzienne ćwiczenia, gimnastykę, czy rozrywki sportowe. Wiemy, jak istotny w życiu jest ruch i trzymamy się tej zasady.

Podczas częstych rozmów podejmowaliśmy różnorakie tematy. Pojawił się zatem temat górników i Barbórki, Mikołajek, ale głównie lawirowaliśmy między świątecznymi tematami. Wspominaliśmy własne Wigilie, przygotowania do nich, rozmawialiśmy o świątecznych potrawach, tradycjach, prezentach itp. A podczas arteterapii wykonywaliśmy wiele świątecznych ozdób, którymi udekorowaliśmy nasz Ośrodek.

Mimo, że grudzień jest zazwyczaj miesiącem pełnym obowiązków to jednak nasi Goście znaleźli dla nas czas. Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola nr 14, śpiewaliśmy razem kolędy, otrzymaliśmy wspaniałe świąteczne upominki i spędziliśmy wspólnie miło czas. Spotkanie z dziećmi, młodym pokoleniem, które jest na etapie poznawania świata jest dla nas bezcennym doświadczeniem i przykładem łączenia się pokoleń.

W tym miesiącu mieliśmy również przyjemność gościć Panią Małgorzatę z Akademii Sztuk. Gość przybył do nas z dwoma instrumentami – gitarą oraz flażoletem. Gość przygrywał rytmy popularnych kolęd oraz folkowych melodii. Było nam niezmiernie miło gościć tę muzykalną osobą.

A piątki tradycyjnie spędzaliśmy z Panem Januszem, naszym „nadwornym” 😉 grajkiem.

Przygotowania do Wigilii były jak, co roku bardzo przyjemne i intensywne. Udekorowaliśmy Ośrodek, przygotowywaliśmy pierogi, upiekliśmy ciastka na choinkę, ale przede wszystkim dało się czuć świąteczną atmosferę.

W przedświątecznych przygotowaniach znaleźliśmy również czas na urodę ;), choć nie musimy nic u siebie poprawiać, ponieważ jesteśmy idealni J to jednak paznokcie od czasu do czasu warto pomalować!

Oprócz świąt obchodziliśmy jeszcze w grudniu dwoje urodzin. Podopieczne Pani Basia i Pani Wiktoria w końcu osiągnęły pełnoletność 😉 J

A W międzyczasie pojechaliśmy do Muzeum Transportu i Techniki, gdzie obejrzeliśmy nowe eksponaty, ale było również dużo wspomnień związanych z pojazdami, tramwajami, czy autobusami, którymi jeździliśmy w latach 50tych, 60tych itd. Wspaniała sentymentalna wycieczka.

Ale prawdziwym zwieńczeniem grudnia były oczywiście święta! Szeroko zakrojone przygotowania do Wigilii stworzyły ciepłą, rodzinną i spokojną atmosferę. Odwiedził nas ksiądz, Pani Dyrektor oraz…święty Mikołaj.

A po Świętach Sylwester!, 2019 był dla nas bardzo ciekawym i aktywnym rokiem. W kroczyliśmy w niego z tanecznym krokiem i na koniec nic się nie zmieniło 😉 pożegnaliśmy stary rok w równie radosnym nastroju.

Oby 2020 był równie radosnym i szczęśliwym rokiem dla nas i dla Państwa.