„Grudniowa Potulicka”

Witajcie, czas na podsumowanie grudnia na Potulickiej.

Pierwsza połowa grudnia w DDPS nr 1 upłynęła naszym podopiecznym jak zawsze intensywnie między codzienną gimnastyką ogólnorozwojową, rehabilitacją indywidualną, muzykoterapią, arteterapią, socjoterapią, a czasem w którym Podopieczni realizują własne zainteresowania.

Grudzień to wytężony i intensywny czas w DDPS nr 1, a to dlatego że oprócz codziennych zaplanowanych zajęć, spotkań z zaproszonymi gośćmi, wyjść na różne wydarzenia przygotowywaliśmy także dekoracje, tworzyliśmy ozdoby, stroiki oraz drobne upominki.

Mikołajki, to dzień na który czekają nie tylko dzieci,  w naszym Domu już od rana panowało podekscytowanie i tajemnicza atmosfera. Każdy zastanawiał się, czy Mikołaj zostawił coś dla niego i oczywiście czy nie będzie to rózga! Na szczęście i w tym roku wszyscy byli grzeczni i ładnie pracowali na zajęciach więc nikt rózgi nie dostał.

Pomiędzy przygotowaniami do Świąt,  bożonarodzeniowych kiermaszy na których kupić można było nasze rękodzielnicze świąteczne ozdoby nie mogło zabraknąć codziennych zaplanowanych zajęć, które lubią podopieczni.

Codziennie więc dbaliśmy o kondycję i ruch fizyczny i tak oprócz ćwiczeń ogólnorozwojowych oraz rehabilitacji nasza fizjoterapeutka p. Malwina przeprowadziła lubiane przez Podopiecznych zawody sportowe. Zawsze są one pełne pozytywnej energii i śmiechu! Tym razem były one podzielone na dwie sfery: fizyczną i poznawczą.

Kolejnym, pełnym emocji i dobrej energii dniem, był dzień lepienia pierogów oraz zajęcia z arteterapii na których przygotowywaliśmy elementy, które później zdobiły stół wigilijny. Plan zakładał zrobienie 1000 sztuk pierogów i wiecie co…udało się go wykonać! 🙂

13 grudnia w 41 rocznicę wybuchu stanu wojennego rozmawialiśmy o tym jak wyglądało codziennie życie i rzeczywistość naszych podopiecznych w latach 1981-83, a tym jak stan wojenny przedstawiany był i jest obecnie. Były to rozmowy pełne wzruszeń i różnego rodzaju uczuciowych odcieni…

Piątek 16 grudnia natomiast spędziliśmy urodzinowo! Nasza podopieczna p. Basia M. kończyła 85 lat! Był oczywiście tort i pełne wzruszeń życzenia.

Im bliżej Świąt, tym życie na Potulickiej nabierało tempa! Przygotowania do naszej potulickiej Wigilii, nadawanie ostatnich szlifów do wystroju Domu, zadania wynikające z harmonogramu, między tym spotkania z zaproszonymi gośćmi. To był naprawdę gorący czas w DDPS 1.

20 grudnia gościliśmy zespół „Srebrzyści Akordeoniści”, którzy wystąpili u nas z koncertem kolęd. Bardzo sobie cenimy takie chwile w których wszyscy razem łączymy się w jeden głos śpiewając najpiękniejsze polskie kolędy.

Następnie mieliśmy przyjemność uczestniczyć w świątecznym spotkaniu z Dyrektor Niepublicznego Przedszkola “Liwena” panią Lilą Mizielińską, panią psycholog oraz instruktor muzykoterapii Danutą Wojciechowską, która wprowadziła nas w świąteczny nastrój grając na fortepianie oraz umiłowanymi przez naszych podopiecznych przedszkolakami. Dzieci zaprezentowały swoje artystyczne umiejętności. Każda z grup przedstawiła swój artystyczny program zaczynając od maluszków, a kończąc na grupie najstarszych dzieci.  Spotkanie w Liwenie było pełne serdeczności, przemiłych i szczerych rozmów, gestów, uśmiechów i wzruszeń.

Niezwykłą niespodziankę sprawili nam także uczniowie również z zaprzyjaźnionej z nami Szkoły Salezjańskiej. W tym napiętym terminami czasie, w którym uczniowie starają się by uzyskać jak najlepsze stopnie na semestr znaleźli chwilkę by odwiedzić naszych seniorów i osobiście złożyć świąteczne życzenia i wręczyć zrobione przez nich upominki. Bardzo cenimy takie gesty, nasi podopieczni nie kryli wzruszenia.

W tym gorącym dla wszystkich okresie, nie mogliśmy również zapomnieć o spotkaniu on-line z panią psycholog z Fundacja TV Puls ,,Pod Dębem” która tym razem opowiadała naszym seniorom o stresie i jak sobie z nim radzić. Oprócz wykładu Fundacja zadbała również nie tylko o sferę psychiczną naszych seniorów, ale także o sprawy bardziej przyziemne. Otrzymali oni upominki od Fundacji, które wprawiły ich w niemałe zaskoczenie oraz sprawiły wiele radości.

Podopieczni w tym roku spisali się na medal bo otrzymali również paczki od Świętego Mikołaja, które zostały wręczone przez naszą panią kierownik.

23 grudnia w naszym Domu, to szczególny dzień albowiem tego dnia odbyła się Wigilia dla naszych podopiecznych. Wigilia to czas, gdzie gromadzimy się w gronie rodzinnym, odświętnie ubrani, przy obficie zastawionym świątecznym stole. To czas, gdy gasną gniewy i spory, gdzie króluje miłość, radość i pokój.  Ludzie są dla siebie milsi. Dzieląc się opłatkiem mówią sobie dobre słowa, wybaczają i szczerze się do siebie uśmiechają. Wiemy jednak, że nie wszyscy mogą w ten sposób spędzić ten czas dlatego tak ogromną uwagę przykładamy w naszym Dziennym Domu Pomocy Społecznej nr 1 do tego by Wigilia była dniem radosnym, spędzonym wśród życzliwych im osób. Wśród zaproszonych gości oczywiście nie mogło zabraknąć naszej p. dyrektor Malwiny Rejent, Zastępcy dyrektora Małgorzaty Żytkowiak, członka Rady Osiedla „Sródmieście” Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz” pani Ewy Borysow która oprócz życzeń wręczyła naszym podopiecznym słodkie upominki, a także gościł u nas zaprzyjaźniony z nami ksiądz Antoni, który odmówił z podopiecznymi modlitwę i zaśpiewał kolędy.    28 grudnia natomiast gościła w DDPS NR 1 zaprzyjaźniona z nami pani Ludmiła Kopycińska, która była pracownikiem Portu Szczecin-Świnoujście, a obecnie pracuje jako przewodnik miejski.

Tym razem przeniosła nas za sprawą piosenek Mieczysława Fogga począwszy od dwudziestolecia międzywojennego aż do lat 80-tych….Urzekła nas biografia p. M. Fogga opowiedziana jak zawsze w bardzo ciekawy i pełny ciekawostek sposób.

Przedostatni dzień starego roku spędziliśmy na przedsylwestrowych grach, zabawach oraz śpiewach.

Były konkursy i nagrody, które zawsze nas cieszą. Pożegnaliśmy stary rok lampką szampana składając sobie serdeczne życzenia.