Świąteczny czas w Dziennym Domu Pomocy nr 3 przy ul. Ściegiennego 62

Po pierwszych nocach listopadowych urok zdjęła nam bajka “101 dalmatyńczyków” czyli jedna z pierwszych bajek z produkcji Walta Disneya. Bajka dała nam powrót w niedaleką podróż do młodzieńczych lat wraz z optymistycznym morałem, iż dobro zawsze zwycięża, to jest motto każdego dnia u nas w Domu.

Marzenia, uczucia z 3.11 poszły dalej w dni Romantyzmu, kiedy to omówiliśmy wzorce idealistycznego myślenia oraz romantyzmu. Przypomnieliśmy sobie “Pana Tadeusza” spod pióra Naszego wieszcza- Adama Mickiewicza. Wydarzenia opisane w streszczeniu natchnęły nas w odtworzenie Naszej wersji epopei narodowej.

Dbając codziennie o ciało Nasi Podopieczni wiedzą jak ważne są witaminy oraz suplementy płynące ze zdrowego odżywiania i prawidłowej diety. Szerzej omówiony aspekt zdrowego odżywiania był rozwinięty 8.11, kiedy to wraz z kawiarenką odbyła się prelekcja nt. Antyoksydantów i witamin w produktach. Oprócz teorii była również praktyka, dzięki której poprzez degustacje bakalii i pieczywa z guacamole zrozumieliśmy, że zdrowe odżywianie jest równie orzeźwiające jak sok ze świeżo wyciśniętej pomarańczy.

Na przeddzień dnia Niepodległości skupiliśmy się na relacjach z Naszymi współziomkami. Łącząc pokolenia w tym ważnym dniu wybraliśmy się na zaproszenie do Przedszkola Liwena. Poprzez uroczysty dzień przekazem było, iż jednocząc się jesteśmy silniejsi.

Najczęstszą chorobą przewlekle-somatyczną dotykającą Seniorów jest cukrzyca. Aktywnie uczestniczący Seniorzy uaktualnili wiedzę w zakresie tej choroby. Najważniejsza jest profilaktyka jak i dieta, o której powiedzieliśmy szerzej już 8.11.

Sztuka i rzemiosło idą dalej w innowacyjne metody, które początek miały już w samych początkach istnienia Świata. Główne najstarsze cywilizacje swoją cegiełkę dołożyły do dzisiejszych nurtów. W terapii zajęciowej na uspokojenie czy poprawę skupienia od lat jest praktykowane malowanie mandali. Sztuka Islamska jest zbiorem różnych państw na Świecie m.in. sztuka Hinduska gdzie często można spotkać się z Mandalami. Nasi podopieczni praktykowali wytwarzanie tejże techniki na pokrywkach.

Na zaproszenie Fundacji “Więzy społeczne” wybraliśmy się na wycieczkę do Katedry Szczecińskiej. Nasi podopieczni mieli okazję dzięki ww. Fundacji pierwszy raz zobaczyć panoramę Szczecina i tym samym jak zmienił się na przestrzeni lat.

Miesiąc w pewnym stopniu diecie i ćwiczeniom tak więc mówiąc o oczyszczaniu z toksyn warto tez wspomnieć o urodzie, zdrowym wyglądzie. 24 oraz 25.11 to były dni poświęcone warsztatom kosmetycznym w głównej mierze oczyszczaniu skóry i nawilżaniu. W przerwie na wchłonięcie się specyfików pojechaliśmy do Domu Pomocy Społecznej Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej na koncert “Ale babki”.

28.11 rozpoczęły się Dni Hinduskie, które rozpoczęliśmy 10 minutom dla brzucha. Następnego dnia, po wykładzie w zakresie Indii degustowaliśmy tradycyjną zupę z soczewicy czerwonej.

W wolnej chwili 29.11 wybraliśmy się na pogadankę z prelekcja nt. Pielęgnacji i opieki nad osobami niepełnosprawnymi w Dziennym Domu Pomocy Społecznej.

Kończąc miesiąc Andrzejkami, które sfinalizowały miesiąc w podobnej tematyce co zaczęliśmy, czyli wyobrażeniach i wierzeniach. Podczas zabawy Andrzejkowej liczne konkursy, zabawy dopełniły aromatyczne kiełbaski pieczone z ananasem i w sosie paprykowym, herbaty liściaste z których fusów wróżyliśmy.

W zakresie ekonomii w grudniu na całym świecie ludzie dużo operują pieniędzmi. Sam temat finansów jest szeroki i same pieniądze mają swoją historię. Drugi dzień grudnia poświęciliśmy głównie w temacie właśnie pieniędzy. Dzień numizmatyka w DDPS3 zaczęliśmy od prelekcji w zakresie pieniędzy, ekonomii. Poruszyliśmy także pogawędkę na temat historii pieniądza. Oglądaliśmy pieniądze kolekcjonerskie oraz zagraniczne.

Oczywiście również na początku ostatniego miesiąca roku okazało się, że Nasi podopieczni byli przez cały rok grzeczni, bo przez kominek ze srebrnego ekranu wszedł Gwiazdor, który z radością wręczał czekoladowe podobizny swojej osoby i wysłuchał Naszych Seniorów co chcą dostać na Święta.

Po tak optymistycznym dniu przyszła pora by omówić pozytywizm, jednak w zakresie kultury, literatury i sztuki wg epok. 8 grudnia zaczynając od wykładu nt. Pozytywizmu, filozofii, sztuki i literatury przeszliśmy płynnie w oglądanie “Opowieści Wigilijnej” co pozwoliło nam wejść już w atmosferę świąt oraz natchnęło podczas czytania i interpretowania wierszy z tejże ww. Epoki.

Szlifując rękodzieła na kiermasze świąteczne nie zapomnieliśmy o dniach nietypowych. Łącząc Dzień guzika i przedświąteczne klimaty wykonywaliśmy choinki z guzików na formacie płaskim.

16 grudnia odwiedziły nas Przedszkolaki z Przedszkola “Liwena” racząc nasze uszy śpiewaniem kolęd. Jednak prawdziwym wyzwaniem było dekorowanie pierniczków. Sztuka polegała na tym by nie zjeść pierniczków przed rozpoczęciem pracy.

19 grudnia kontynuując comiesięczną tradycję u Nas wzięliśmy pod lupę Japonię. Począwszy od prezentacji weszliśmy w tematykę legend, historii, ciekawostek i skończyliśmy na degustacji sushi razem z herbatą z wiśni w tradycyjnym japońskim tonie.

Kolejny tydzień, kolejne przedszkole. Tym razem Pentliczki uraczyły nas kolędami świątecznymi oraz prezentami spędzającymi sen z powiek Naszym Seniorom.

W każdym domu rodzina jest najważniejsza. Pomimo różnych trudności w życiu ognisko domowe czy dobre słowo to jedno z marzeń Seniorów. 23 grudnia nie zapomnieliśmy usiąść przy jednym stole po podzieleniu się opłatkiem. Spotkanie wigilijne było bogate we wzruszenie i słowa warte zapamiętania na całe życie.