Życie i Twórczość Czesława Miłosza – wykład Pani Cecylii Judek, sekretarza naukowego Książnicy Pomorskiej w Domowej Kawiarence, w ramach spotkania” Gość w Domu” z Mieszkańcami Naszego Domu.

25 listopada br. , jak zwykle o godzinie 15.00 (godzina spotkań cyklicznych ”Gość w Domu”), jeszcze w Roku Czesława Miłosza, Pani Cecylia Judek z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, rozpoczęła arcyciekawy wykład o życiu i twórczości Czesława Miłosza, polskiego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie kultury. Mieszkańców Domu przybyło na to kameralne spotkanie bardzo wielu i nikt z nich nie żałował dwóch godzin obcowania z wielką literaturą i życiowymi drogami Wielkiego Poety i Prozaika. Także tłumacza i pedagoga uniwersyteckiego. Na początku Pani Cecylia Judek zaprowadziła słuchaczy swym przepełnionym wiedzą i znajomością czasów i dróg życiowych twórcy “Doliny Issy” na tereny wileńskie z początków dwudziestego wieku, do domu rodzinnego Czesława Miłosza. Usłyszeliśmy wiele ciekawych anegdot i historyjek z życia poety. Poza tym mowa była o dokonaniach Mistrza w czasach jego młodości. Obrazy z okresu drugiej wojny światowej i okresu powojennego.

Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 roku ( w tym roku minęło sto lat od Jego przyjścia na świat) w Szetejniach i zmarł 14 sierpnia 2004 roku w Krakowie. Encyklopedie opisują go jako polskiego prawnika i dyplomatę, poetę, prozaika, eseistę, historyka sztuki …W latach 1951-89 przebywał na emigracji we Francji, a potem w USA. Laureat Nagrody Nobla(literatura)w 1980 roku. Po powrocie do Polski został członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, kawaler Orderu Orła Białego. Pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce. Jego książki zostały przetłumaczone na “czterdzieści i cztery” języki. To tylko podstawowe informacje o Mistrzu słowa – Czesławie Miłoszu. W trakcie dwóch godzin wykładu, Pani Cecylia Judek zaznajomiła zebranych z niezwykle ciekawymi faktami związanymi z życiem i twórczością artysty. Kto nie był niech żałuje. Kto był-nie żałuje.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *